Mökki tai huvila, Saksanrannantie 239, Mikkeli, Haukivuori, tupa, mh, k, terassi, 60 m², 89 000 €

Hirsimökki omalla rannalla Kyyvedellä – aitoa saarimökkeilyä Haukivuorella

Tervetuloa kokemaan suomalaisen järviluonnon parhaat puolet Kyyveden kirkkaiden vesien äärelle. Haukivuoren Emäsalossa sijaitseva tunnelmallinen hirsimökki tarjoaa harvinaisen mahdollisuuden omaan saaripaikkaan, jossa yhdistyvät luonnonrauha, yksityisyys ja perinteinen mökkitunnelma. Kohde sijaitsee omalla noin 0,50 hehtaarin tontilla Kyyveden rannalla, ja saareen saavutaan omalla veneellä. Mantereella käytössä ovat venevalkama ja autopaikka.

Vuonna 1972 valmistunut hirsimökki huokuu aitoa mökkitunnelmaa. Noin 60 neliön asuintilat käsittävät tuvan, makuuhuoneen, keittokomeron sekä suuren terassin, jolta avautuvat näkymät järvimaisemaan. Hirsiseinät, lautalattiat ja suuret ikkunat tuovat sisätiloihin lämpöä, luonnonvaloa ja ajattoman tunnelman.

Rannalla on perinteinen puulämmitteinen rantasauna, jossa voi nauttia pehmeistä löylyistä. Kyyvesi tunnetaan puhtaista vesistään, kalastusmahdollisuuksistaan ja upeista veneilyreiteistään, mikä tekee alueesta arvostetun vapaa-ajan kohteen Etelä-Savossa. Kohteessa yhdistyvät mökkeily, veneily, kalastus, marjastus ja retkeily aidolla tavalla, kaukana kaupungin kiireestä.

Sähköjärjestelmä perustuu aurinkopaneeleihin ja invertteriin, mikä tukee huolettomampaa vapaa-ajan asumista luonnon ehdoilla. Kiinteistö soveltuu erinomaisesti niin perinteiseksi kesämökiksi, kalastajan tukikohdaksi kuin rauhalliseksi etätyö- ja lomapaikaksi luonnon ystävälle.

Jos etsit mökkiä Kyyvedeltä, hirsimökkiä omalla rannalla Haukivuorella tai ainutlaatuista saarikiinteistöä Etelä-Savosta, tämä kesämökki tarjoaa harvinaisen yhdistelmän luonnonrauhaa, vesistöä ja perinteistä suomalaista mökkielämää. Tämä paikka on nähtävä paikan päällä, jotta saa kokonaiskuvan mökin tunnelmasta. Sovi eittely, niin käydään katsomassa.

Esittelyt Pertti Häkkinen, 0401972274, pertti.hakkinen@aitosaunnot.fi

Kohdetta myy

Aitoasunnot Mikkeli | Palhomaa OyY-tunnus: 1460620-6Maaherrankatu 14
50100 Mikkeli
mikkeli@aitoasunnot.fi+358 15 338 700

Esittely

Kohteen seuraavaa esittelyajankohtaa ei ole tiedossa
Kiinnostuitko kohteesta? Ota yhteyttä!
Etunimi *
Sukunimi *
Puhelin *
Sähköposti *

Perustiedot

55390013
55390013
Mikkeli, Haukivuori
Saksanrannantie 239
51600 Mikkeli
Mökki tai huvila
Ei
Omistusasunto
tupa, mh, k, terassi
2
60 m²
80 m²
Ei tarkistusmitattu.
1
1972
1972

Hinta ja kustannukset

89 000 €
89 000 €
1 483,33 € / m²
Laskettu velattomasta myyntihinnasta.
Jätevesimaksu: 45 € / v
90 € / v

Lisätiedot

Ei
Asunnossa on sauna

Rantasauna aivan rannan tuntumassa.
Tontti on mustikkavarvikkoa, joten nurmikon leikuuta ei ole tiedossa. Rakennusten välillä on hyvät polut, joilla on helppo kulkea.
Kyllä

Mökin edessä on iso katettu terassi.
Takka, kamiina
Hyvä
Puulämmitys

Mökillä on takka ja kamina, joilla mökki saadaan nopeasti lämpimäksi koleilla ilmoilla.
Painovoimainen
Antenni-TV

Asunnon tilat ja materiaalit

Pääasiallinen rakennusmateriaali: Hirsi

Hirsi
Keittiössä on kaasuliesi ja kaasujääkaappi. Kaasua menee noin 3 pulloa kesässä.
Varusteet: jääkaappi, kaasuliesi
Seinien pintamateriaali: hirsi
Lattian pintamateriaali: lauta

Kaasu jääkaappi
Suuresta tuvasta avautuu näkymä Kyyvedelle. Tuvassa on takka, joka lämmittää mökin syysiltoina.
Seinien pintamateriaali: hirsi
Lattian pintamateriaali: lauta
Seinien pintamateriaali: hirsi
Lattian pintamateriaali: lauta

Makuuhuoneiden määrä: 1
Ulkohuussi
Katto: Harjakatto
Katon pintamateriaali: Peltikate

Asunnon tontti

491-451-7-88
Tuulentupa
5 000 m²
Rinne
Oma
Oma ranta
Yhteinen vesialue 491-876-67-1 Kyyveden osakaskunta
Rantaviivan pituus: 65 metriä
Kyyvesi
Järvi
Lainhuuto- ja kiinnitysrekisterin mukaan omaisuuteen ei kohdistu rekisteriin merkittäviä rasituksia tai rajoituksia, eikä uusia asioita ole vireillä.

Oikeutettu: Tieoikeus (000-2018-K5507) / Leveys: 8 m

Oikeutettu: Venevalkama ja autojen pitäminen (000-2017-K45439)
Yleiskaava, rantakaava
Sauna
Lisätietoa rakennuksesta: Rantasauna

Aitta
Lisätietoa rakennuksesta: Majoitus aitta

Muut rakennukset
Rakennustyypin kuvaus: Ulkohuussi
Ei
Kohde sijaitsee saaressa, venevalkama ja autopaikka mantereella (491-490-18-96).

Muut lisätiedot

Tuvasta avautuu näkymät Kyyvedelle.
Mökkeily, kalastus, marjastus, veneily ja lomailu.
Ruokakauppa: S-market Haukivuori noin 15 minuutin automatkan päässä venevalkamalta.
Veneellä Haukivuoren satamaan on 6 kilometriä ja satamasta saa komipyöräisen sähköpyörän lainaksi kauppareissua varten.
Venevalkamassa on venepaikka ja autopaikka.
Emäsalon saareen mökille menee veneellä noin 5 minuuttia.