Harvoin tarjolla – kaksi rakennuspaikkaa samalla ilta-aurinkoisella Kallaveden rantakiinteistöllä
Harvoin tulee vastaan kokonaisuus, joka tarjoaa näin hienon mahdollisuuden vaikkapa kahden sukupolven yhteiseksi vapaa-ajan paikaksi. Kallaveden rannalla sijaitsevalla 6 450 m² kiinteistöllä on kaksi kaavan mukaista rakennuspaikkaa, joissa molemmissa on käyttämätöntä rakennusoikeutta. Eteläisemmälle rakennuspaikalle voidaan kaavan mukaisesti rakentaa jopa 80 m² vapaa-ajan asuinrakennus nykyisen rantasaunan lisäksi.
Valmiina odottaa vuonna 1992 rakennettu, talviasuttava 82,50 m² vapaa-ajan asunto, jossa avarat ja valoisat oleskelutilat, makuuhuone, sauna, lasikuisti sekä runsaasti lisätilaa yläkerran valoisalla parvella.
Lounaaseen ja ilta-aurinkoon avautuva ranta, osittain kallioinen rantamaisema, kova hiekkasorapohja ja noin 125 metriä rantaviivaa luovat hienot puitteet kesäpäivistä ja pitkistä illoista nauttimiseen.
Tässä on mahdollisuus rakentaa kahdelle sukupolvelle omat vapaa-ajan paikat samalle rantakiinteistölle – lähelle toisiaan, mutta omiin rakennuspaikkoihin.
Kohdetta myy

50100 Mikkelimikkeli@aitoasunnot.fi+358 15 338 700
Esittely
Sijainti
Perustiedot
Uitonsuontie 100
52780 Mikkeli
Mikä pinta-ala on kyseessä: Kerrosala
Kohde on heti vapaa.
Hinta ja kustannukset
Laskettu velattomasta myyntihinnasta.
Vapaa-ajan asunnon jätehuollon perusmaksu + jätemaksu v. 2026
V. 2026 tiemaksu.
Lisätiedot
Lauteet yhdellä seinustalla, lämminvesivaraaja lauteiden alla, sähkökiuas, valaisin, puukehyksinen lasiovi, ikkuna ulos.
Pintamateriaalit: lattia laatta, seinät paneeli, katto paneeli.
Takka: Varaava vuolukivinen takka
Lämmönjakotapa: sähköinen lattialämmitys, sähköinen kattolämmitys, ilmalämpöpumppu
Sähköinen lattialämmitys: Kosteassa tilassa
Kaivon tyyppi: Oma porakaivo
Tehdyt tutkimukset (esim. veden laatu ja riittävyys) ja lisätietoa kaivosta (esim. syvyys): Ei tietoa kaivoveden laadun tutkimuksista. Vesi riittänyt ongelmitta.
Mustille jätevesille n. 5 m² umpisäiliö
Asunnon tilat ja materiaalit
Hirsipaneeli -elementti.
Keittiön varustukseen kuuluvat: jääkaappi, sähköliesi, liesituuletin, kiinteä valaistus, keittiökaapistot ja -tasot.
Pintamateriaalit: lattia puu, seinät hirsipaneeli, katto paneeli.
Pintamateriaalit: lattia puu, seinät hirsipaneeli, katto paneeli
Pintamateriaalit: lattia puu, seinät hirsipaneeli, katto paneeli.
Makuuhuoneiden määrä: 1
Pintamateriaalit: lattia laatta, seinät kaakeli, katto paneeli.
Pintamateriaalit: lattia puu, seinät hirsipaneeli, katto paneeli.
Katon pintamateriaali: Peltikate
Asunnon tontti
Lounaan suuntaan aukeava osittain kallioinen ranta. Kova hiekkasorapohja, ranta syvenee kohtuullisen nopeasti. Kiinteistö kartalla -tulosteen perusteella kiinteistön ja rannan välissä mahdollisesti vesijättö, jota ei tarkastettu. Ostaja vastaa vesijätöstä.
Rantaviivan pituus: 125 metriä
KALLAVESI
eikä uusia asioita ole vireillä.
Kiinteistörekisteriotteen mukaan kaupan kohteeseen ei kohdistu rekisteriin merkittyjä rasitteita, eikä uusia asioita ole vireillä. Samaiselta kiinteistörekisteriotteelta käy ilmi kaupan kohteen hyväksi kirjattu tieoikeus kaupankohteeseen johtavaan tiehen, sekä osuudet Kuomion 1-7 osakaskunnan (kt: 491-530-876-1) yhteisiin vesialueisiin.
Pohjoisemmalle rakennuspaikalle, jolla sijaitsee kerrosalaltaan n. 82,50 m² ympärivuotiseen käyttöön soveltuva vapaa-ajan asuinrakennus saa sen lisäksi rakentaa kaavan mukaisesti talousrakennuksia (kuten saunan), joiden rakennusten yhteenlaskettu kerrosala ei saa ylittää 30 m².
Eteläisemmälle rakennuspaikalla, jolla sijaitsee kerrosalaltaan n. 17 m² saunarakennus saa sen lisäksi rakentaa kaavan mukaisesti lisää talousrakennuksia enintään 13 m² (jos vanhaa varasto/liiterirakennusta n. 10 m² ei huomioida) ja vapaa-ajan asumiskäyttöön tarkoitetun asuinrakennuksen, jonka kerrosala on enintään 80 m².
Lisätietoa rakennuksesta: Pyöröhirsinen, pilariperustainen v. 1983 valmistunut n. 17 m² saunarakennus, jossa harjakatto ja peltikate. Rakennuksessa on sähköt. Tiloina rakennuksessa löylyhuone ja saunatupa/pukuhuone, katettu kuisti. Saunatuvassa tiilistä muurattu avotakka. Puukiuas kuumavesisäiliöllä, lauteet yhdellä seinustalla, ikkuna ulos, puukehyksinen lasiovi, vesi joko kesävetenä sähkötoimisella pumpulla järvestä, vaihtoehtona kantovesi. Viemäröinti suoraan maaperään imeytykseen, ei imeytyskaivoa. Lattiat puuta, seinät hirsi, katto paneeli.
Vaja
Lisätietoa rakennuksesta: Lautarakenteinen liiteri/varasto/puucee n.10 m²
Muut lisätiedot
Juna. Mäntyharjussa n. 21 km:n päässä kohteesta juna-asema, josta on hyvät suorat kaukojunayhteydet Savon rataa pitkin etelään Kouvolaan ja Helsinkiin sekä pohjoiseen Mikkeliin ja Kuopioon. Matka-aika Helsinkiin on noin 2 tuntia ja Mikkeliin noin 23 minuuttia. Junia kulkee päivittäin molempiin suuntiin.

























































