Aurinkoinen mökkipaikka omalla 5 000 m²:n tontilla Mikkelin keskustan ja Ristiinan välissä
Rauhallisessa metsäympäristössä sijaitseva mökkikokonaisuus tarjoaa suojaisan paikan vapaa-ajan viettoon ja hyvät mahdollisuudet pihapiirin kehittämiseen omien suunnitelmien mukaisesti. Tasaiselle tontille paistaa aurinko aamusta iltaan, ja ympäröivä puusto tuo pihalle yksityisyyttä sekä aitoa mökkitunnelmaa.
Vuonna 1995 valmistuneessa, noin 25 m²:n mökissä on tupakeittiö, puulämmitteinen sauna ja lasitettu kuisti. Tupakeittiössä yhdistyvät keittiönurkkaus sekä oleskelutila. Tiilitakka tuo tilaan lämpöä ja tunnelmaa ja suuri ikkuna avaa näkymiä vehreään pihapiiriin. Päärakennuksen yhteydessä oleva sauna lämpenee perinteisellä puukiukaalla.
Pihapiiriin kuuluvat lisäksi suojaisa grillikatos sekä aitta- ja liiterirakennus. Grillikatos tarjoaa viihtyisän paikan kesäiseen ruoanlaittoon ja ruokailuun. Rakennukset ovat kunnostusta kaipaavia, joten kohde sopii erityisesti omatoimiselle ostajalle, joka haluaa kunnostaa kokonaisuutta tai kehittää tilavaa tonttia omiin tarpeisiinsa. Kohteen vahvuuksia ovat ennen kaikkea oma 5 000 m²:n tontti, rauhallinen sijainti ja jäljellä oleva rakennusoikeus, jota on noin 200 m².
Mökki sijaitsee Mikkelin ja Ristiinan välimaastossa. Ristiinan palveluihin on matkaa noin 12,50 kilometriä ja Mikkelin keskustaan noin 16 kilometriä. Valtatie 15 on noin 3,70 kilometrin päässä, joten kohteesta pääsee sujuvasti molempiin suuntiin.
Lähialue tarjoaa monipuolisia mahdollisuuksia retkeilyyn ja vapaa-ajan viettoon. Metsäinen ympäristö kutsuu marjastamaan ja sienestämään, ja päiväretkikohteiksi sopivat esimerkiksi Astuvansalmen kalliomaalaukset, Brahelinnan rauniot, Kenkäveron pappilamiljöö, Mikkelin satama ja Visulahden matkailukeskus.
Tule ihastumaan tähän tunnelmalliseen kohteeseen paikan päälle. Ota yhteyttä ja sovitaan esittely, jotta pääset näkemään tämän rauhallisen piilopaikan omin silmin!
Ota yhteyttä ja varaa esittely:
Jouko Lätti
0400 350 200
jouko.latti@aitoasunnot.fi
Kohdetta myy

50100 Mikkelimikkeli@aitoasunnot.fi+358 15 338 700
Esittely
Perustiedot
Kuuselantie 52
52320 Mikkeli
Vapautuu nopeasti
Hinta ja kustannukset
Laskettu velattomasta myyntihinnasta.
Vuonna 2025
Lisätiedot
Perinteinen puulämmitteinen sauna, jossa puupaneloidut seinät ja katto, puiset lauteet sekä vesisäiliöllä varustettu puukiuas. Sauna on päämökin yhteydessä.
Lattian pintamateriaali: betoni
Kattoa paikattu.
Asunnon tilat ja materiaalit
Varusteet:
Seinien pintamateriaali: puu
Lattian pintamateriaali: lauta
Seinien pintamateriaali: puu
Lattian pintamateriaali: lauta
Katon pintamateriaali: Peltikate
Katon kunnosta ei ole tietoa.
Asunnon tontti
Rakennusoikeutta jäljellä noin 200 m².
Lisätietoa rakennuksesta: Aittarakennuksessa makuuhuone ja puuliiteri.
Muut rakennukset
Grillikatoksessa tilaa ruokailuun.
Muut lisätiedot
Lähialue tarjoaa runsaasti kiinnostavia päiväretkikohteita. Ristiinassa voi tutustua Brahelinnan raunioihin ja Kalliotaiteen opastuskeskus Astuvaan, josta järjestetään kesäisin veneretkiä Astuvansalmen tuhansia vuosia vanhoille kalliomaalauksille.
Mikkelin suunnalla vierailukohteita ovat esimerkiksi Kenkäveron historiallinen pappilamiljöö ja puutarha, Mikkelipuisto, Mikkelin satama sekä Saimaalle suuntautuvat maisemaristeilyt. Lapsiperheitä palvelee myös Visulahden vesi- ja seikkailupuisto.
Lähimmät päivittäistavarakaupat ovat K-Market Ristiina noin 11,60 kilometrin ja ABC Tuukkalan liikenneaseman market noin 11,70 kilometrin päässä. Mikkelin suunnalla Lidl Urpolaan on noin 15,50 kilometriä sekä Prismaan ja K-Citymarketiin noin 17,20 kilometriä.
Postin palvelupiste sijaitsee K-Market Ristiinassa. Ristiinan kirjasto on noin 12,50 kilometrin ja Mikkelin seutukirjasto noin 16 kilometrin päässä. Lähin terveysasema sijaitsee Ristiinassa noin 11,70 kilometrin päässä ja Mikkelin keskussairaalaan on matkaa noin 16,70 kilometriä.
Mikkelin keskustaan on matkaa noin 16 kilometriä ja Ristiinan palveluihin noin 12,50 kilometriä.
Valtatie 15 sijaitsee noin 3,70 kilometrin päässä, joten kulkuyhteydet ovat sujuvat molempiin suuntiin.
Sijainnin vuoksi oma auto on tarpeellinen.














