Ilta-aurinkoa, omaa rantaa ja veneellä vielä isommille vesille
Jos mökillä kuuluu sinun mielestäsi nähdä ilta-aurinko eikä pelkkää metsän varjoa, tässä kannattaa pysähtyä. 😉
Mäntyharjun Pertunmaan Ketveneentiellä Lihavan järven rannalla on luoteeseen avautuva oma ranta, joten iltapäivän ja illan aurinko pääsee osumaan pihapiiriin juuri siihen aikaan, kun mökillä yleensä ehditään istahtaa alas. Ranta on loivasti syvenevä ja vesi kirkasta.
Eikä Lihavaan tarvitse jäädä pyörimään. Järvestä pääsee kalaveneellä edelleen Isolle Peruvesi-järvelle, jossa vesialuetta riittää jo kunnolla veneilyyn ja kalastukseen. Peruvesi tunnetaan monipuolisesta ja runsaasta kalakannastaan, joten tässä on varsin hyvä tukikohta kalastuksesta innostuneille.
Vuonna 1999 valmistunut mökki on Kontion toimittama hirsirakennus, ja pohjaratkaisu on oikeasti toimiva. Noin 65 m²:n asuintiloihin mahtuvat olohuone, keittiö, kaksi erillistä makuuhuonetta, sauna- ja pesutilat sekä wc. Varaava takka tuo lämpöä ja tunnelmaa, ja lisäksi mökissä on sähkölämmitys. Kokonaispinta-alaa on 74 m². Tässä ei siis tarvitse yrittää mahduttaa koko porukkaa yhteen tupaan ja parvelle kuin tetristä konsanaan. Kaksi oikeaa makuuhuonetta, kunnollinen keittiö ja väljät oleskelutilat tekevät mökistä sellaisen, jossa voi viettää vähän pidemmänkin jakson mukavasti.
Omaa maata on 3 720 m², tie tulee perille ja tontilla on lisäksi varasto- ja puuliiterirakennus. Rakennusoikeutta on mukavasti vielä jäljellä, joten nykyistä kokonaisuutta on mahdollista kehittää tulevaisuudessa omien tarpeiden mukaan.
Sijaintikin on yllättävän helppo: Pertunmaan ruokakauppoihin ja ravintoloihin on vain noin 6 km, ja Helsingistä tänne ajelee noin kahdessa tunnissa. Eli tarpeeksi kaukana arjesta, mutta ei niin kaukana, että perjantai-ilta menisi kokonaan matkustamiseen.
Tässä on ennen kaikkea hyvä, käyttövalmis mökki hienolla paikalla – ilta-aurinkoinen oma ranta, kirkas vesi, toimiva hirsimökki ja mahdollisuus lähteä veneellä Lihavalta aina Peruveden isommille vesille.
Esittelyt ja lisätiedot
Jari Palhomaa
Aitoasunnot Mikkeli | Palhomaa Oy
044 050 0550
jari.palhomaa@aitoasunnot.fi
Kohdetta myy
50100 Mikkelimikkeli@aitoasunnot.fi+358 15 338 700
Esittely
Perustiedot
Ketveneentie 90 a
52700 Mäntyharju
Hinta ja kustannukset
Laskettu velattomasta myyntihinnasta.
Lisätiedot
Puukiuas, lauteet, ikkuna ulos.
Lämmönjakotapa: sähköpatterilämmitys
Oma rengaskaivo.
Kaivon tyyppi: Oma kaivo
Asunnon tilat ja materiaalit
Makuuhuoneiden määrä: 2
Katon pintamateriaali: Huopakate
Asunnon tontti
Loivasti syvenevä ranta. Ranta avautuu luoteeseen päin.
Lihavan järvi
Lisätietoa rakennuksesta: Lisätietoa rakennuksesta: Varasto ja puuliiteri
Muut lisätiedot
3x25A
























